Navigácia

  • Čaro hliny – Krajská súťaž praktických škôl

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Čaro hliny – Krajská súťaž praktických škôl.

    Dňa 6. novembra 2024 sa v Trebišove konala krajská súťaž pod názvom Čaro hliny. Toto jedinečné podujatie, ktoré ich vedie k hlbšiemu porozumeniu tradičného remesla, hrnčiarstva, sa teší veľkej obľube medzi žiakmi. V súťaži sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí prišli ukázať svoje umelecké zručnosti a remeselné schopnosti. Každý ročník súťaže Čaro hliny prináša pre súťažiacich nové výzvy. Tento rok bolo súťažnou úlohu vytvorenie reliéfu s motívom hríbov, pričom žiaci mohli ukázať svoju kreativitu, priestorovú predstavivosť a cit pre detail. Reliéf ako forma umeleckého prejavu prináša príležitosť pracovať s rôznymi vrstvami a textúrami, ktoré umožňujú vyniknúť hĺbke a kontúram jednotlivých prvkov. Naši žiaci prijali túto výzvu s nadšením a ukázali, že majú schopnosti pracovať s hlinou, ktorú transformovali na malé umelecké diela. Motívy hríbov spracovali originálne a s dôrazom na detail, čím vzbudili pozornosť odborných porotcov. Na túto súťaž sa pripravovali niekoľko týždňov pod vedením skúsených pedagógov, ktorí ich učili rôzne techniky modelovania, tvarovania a zdobenia hliny. Dôraz bol kladený na precíznosť, trpezlivosť a schopnosť rozvrhnúť si prácu tak, aby finálny výrobok pôsobil harmonicky a esteticky. Účasť Spojenej školy Kráľovský Chlmec na súťaži Čaro hliny bola veľkým úspechom. Žiaci preukázali, že dokážu zvládnuť náročné úlohy a preniesť svoje jedinečné vízie do reality. Porotcovia ocenili najmä originalitu, spracovanie detailov a celkový umelecký dojem. Naša žiačka Veronika Andrejová získala prvé miesto v krajskej súťaži praktických škôl Čaro hliny. Úspešne sa umiestnila aj žiačka Mária Bandorová, ktorá získala 2. miesto. Ďalej si vyslúžila aj uznanie poroty v podobe ocenenia Top výrobok v krajskej súťaži praktických škôl. Krajská súťaž praktických škôl - Čaro hliny v Trebišove bola pre našich žiakov jedinečnou príležitosťou ukázať svoje schopnosti a naučiť sa niečo nové. Veríme, že ich skúsenosti a úspechy z tejto súťaže budú pre nich motiváciou pokračovať v rozvíjaní svojich zručností a talentu. Ďakujeme organizátorom, pedagógom aj samotným žiakom za to, že udržiavajú tradíciu a krásu hrnčiarstva živú aj v radoch našej mladej generácie.

  • Svetový deň sporenia - „Rodinný rozpočet“ – prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň sporenia - „Rodinný rozpočet“ – prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ.

    Pri príležitosti Svetového dňa sporenia, ktorý sa každoročne oslavuje 20. októbra, sme pre žiakov 5. až 10. ročníka Špeciálnej základnej školy a Praktickej školy pripravili prezentáciu a besedu na tému „Rodinný rozpočet“. Cieľom podujatia bolo priblížiť žiakom dôležitosť správneho hospodárenia s peniazmi a základné princípy finančného plánovania. V úvode sa žiaci oboznámili so základnými pojmami, ako sú príjmy, výdavky a sporenie. Prostredníctvom interaktívnej prezentácie sme im ukázali, ako funguje rodinný rozpočet a prečo je dôležité vedieť, ako hospodáriť s peniazmi. Žiaci sa dozvedeli, čo je potrebné na pokrytie denných potrieb rodiny a ako efektívne plánovať výdavky, aby bolo možné aj šetriť. Hovorili sme o rôznych spôsoboch sporenia – od jednoduchého šetrenia v domácnosti až po využívanie moderných sporiacich nástrojov. Žiaci mali možnosť prispieť svojimi nápadmi na to, ako by oni sami mohli šetriť peniaze v rámci svojich možností. Beseda bola zameraná na to, aby si žiaci uvedomili, že aj malé kroky môžu viesť k veľkým výsledkom. Na záver sme spoločne diskutovali o tom, čo sa žiaci naučili a aké spôsoby šetrenia by mohli využiť aj vo svojom každodennom živote. Podujatie bolo zakončené povzbudením, aby deti a mladí ľudia mysleli na budúcnosť a osvojili si užitočné finančné návyky, ktoré im pomôžu v dospelosti. Svetový deň sporenia sa tak stal nielen vzdelávacím, ale aj praktickým zážitkom, ktorý žiakov motivoval k tomu, aby sa zodpovedne zamýšľali nad hospodárením s peniazmi a správnym plánovaním rodinných financií.

  • Návšteva regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha – výstava Malenkij robot

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha – výstava Malenkij robot.

    Žiaci Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci navštívili výnimočnú výstavu s názvom "Malenkij robot" pri príležitosti 80. výročia deportácií miestnych ľudí na nútené práce. Expozícia, ktorá je dostupná v regionálnej muzeálnej expozícii Jozefa Mailátha v Kráľovskom Chlmci prináša autentický pohľad na temnú etapu dejín, keď boli stovky, tisíce ľudí násilne odvlečení na tzv. "Malenkij robot" – nútené práce v Sovietskom zväze. Výstava má významné historické a vzdelávacie poslanie, keďže pripomína udalosti, ktoré postihli množstvo rodín na Slovensku, vrátane oblasti Zemplína. Pojem „Malenkij robot“ pochádza z ruskej frázy „malenkaja rabota“, čo znamená „malá práca“, a bol cynickým označením pre nútenú prácu, do ktorej boli deportovaní aj nevinní civilisti. Cieľom expozície je vzdelávať o okolnostiach a dôsledkoch týchto deportácií a zároveň vzdať úctu tým, ktorí trpeli a často sa už nikdy nevrátili domov. Žiaci Spojenej školy, spolu so svojimi pedagógmi, mali jedinečnú príležitosť nahliadnuť do tejto dôležitej časti histórie cez autentické fotografie, dokumenty a osobné predmety. Výstava je bohatá na historické artefakty, ktoré predstavujú príbehy odvlečených ľudí – mužov, žien aj mladistvých, ktorí boli odvedení zo svojich domovov v nádeji na lepší život, no miesto toho čelili krutým podmienkam a neľudskému zaobchádzaniu. Výstava Malenkij robot nesie dôležité posolstvo o zodpovednosti a pripomienke minulosti. Takéto podujatia sú príležitosťou, aby sa aj mladí ľudia stali nositeľmi historického vedomia a hodnôt, ako sú ľudská dôstojnosť, sloboda a spravodlivosť. Spojená škola v Kráľovskom Chlmci plánuje aj naďalej podporovať podobné aktivity a navštevovať vzdelávacie výstavy, ktoré obohacujú ich študentov o poznanie a uvedomenie si dôležitosti histórie a jej odkazu pre dnešok.

  • Výroba pohľadníc „Červené stužky“

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výroba pohľadníc „Červené stužky“ .

    V rámci projektu Červené stužky sme dňa 25. októbra 2024 zorganizovali školské kolo súťaže vo výtvarnej tvorbe, ktorá bola určená pre žiakov špeciálnych základných škôl. Tento ročník súťaže sa niesol v znamení Celoslovenskej kampane boja proti AIDS, čo bola aj hlavná téma, ktorej sa mali žiaci venovať vo svojich dielach. Súťaž poskytla priestor pre kreatívne vyjadrenie a podporila žiakov, aby sa zamysleli nad významom solidarity, prevencie a vzdelávania v súvislosti s ochranou zdravia a prevenciou šírenia AIDS. Každý zo žiakov pristúpil k tejto téme jedinečným spôsobom a vytvoril originálne výtvarné diela, ktoré odrážajú ich vnímanie a pochopenie dôležitosti tohto celosvetového problému. Najkrajšie a najnápaditejšie diela boli vybrané a zúčastnia Celoslovenskej výtvarnej súťaže špeciálnych základných škôl, organizovanej v rámci projektu Červené stužky. Táto súťaž poskytne žiakom príležitosť prezentovať svoje tvorivé schopnosti na širšej úrovni a podeliť sa o svoje posolstvá so širším publikom. Veríme, že aj tento rok projekt Červené stužky vzbudí nielen záujem o výtvarnú tvorbu, ale aj o hlbšie porozumenie prevencie AIDS a podporu solidarity voči ľuďom, ktorí s týmto ochorením žijú.

  • Výtvarná súťaž Odpad a smetiari

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výtvarná súťaž Odpad a smetiari.

    Žiaci Spojenej školy sa s veľkým nadšením zapojili do výtvarnej súťaže s názvom „Odpad a smetiari“, ktorá spája umenie s environmentálnou výchovou. Súťaž ponúkla jedinečnú príležitosť na vyjadrenie kreatívnych myšlienok na tému ochrany životného prostredia, triedenia odpadu a ocenenia práce smetiarov. Účasť Spojenej školy v tejto súťaži nielen podporila umelecké zručnosti žiakov, ale aj ich environmentálne povedomie. Kreativita žiakov sa odrazila v rôznych výtvarných technikách. Ich diela vyjadrovali nielen ekologický postoj, ale aj úctu k práci smetiarov, ktorí sa denne starajú o čistotu našich miest. Účasť Spojenej školy v súťaži „Odpad a smetiari“ bola významným krokom v podpore environmentálnej výchovy a umeleckého rozvoja žiakov. Prostredníctvom svojich diel žiaci ukázali, že im záleží na životnom prostredí, a zároveň si vážia prácu ľudí, ktorí sa starajú o čistotu našich miest. Súťaž im poskytla príležitosť nielen rozvíjať svoj umelecký talent, ale aj prehĺbiť svoje vedomosti o ekológii a udržateľnosti.

  • Cvičenia v prírode

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Cvičenia v prírode.

    Dňa 22. októbra 2024 sa žiaci našej školy zúčastnili cvičenia v prírode v malebnom prostredí okolia Kráľovského Chlmca. Tento deň bol venovaný nielen pohybovým aktivitám, ale aj praktickému vzdelávaniu a zábave. Hneď na úvod si žiaci spoločne zacvičili, čím sa pripravili na ďalšie aktivity. Súčasťou programu bolo aj precvičenie dopravnej výchovy, kde si žiaci osviežili vedomosti o bezpečnom správaní sa na ceste a zopakovali si základné pravidlá cestnej premávky. Nechýbalo ani školenie prvej pomoci, počas ktorého sa žiaci naučili, ako správne zareagovať v prípade núdzovej situácie. Po teoretickej časti nasledovali športové aktivity, ktoré žiakov obzvlášť nadchli. Súťažné disciplíny im umožnili ukázať svoje športové zručnosti a zasúťažiť si v priateľskom duchu. Plní elánu a radosti sa pustili do rôznych hier, v ktorých nielen súťažili, ale zároveň si užívali čas strávený na čerstvom vzduchu a v krásnom jesennom prostredí. Žiaci aj pedagógovia si z tohto dňa odniesli nové skúsenosti, užitočné vedomosti a predovšetkým príjemné spomienky. Spoločne sme strávili deň plný pohybu, učenia a radosti v prírode, ktorý všetkým priniesol nezabudnuteľné chvíle a posilnil tímového ducha.

  • „Stredoeurópsky deň stromov“ – prezentácia a aktivity pre žiakov ŠZŠ, PŠ.

    Do fotogalérie bol pridaný nový album „Stredoeurópsky deň stromov“ – prezentácia a aktivity pre žiakov ŠZŠ, PŠ..

    Stredoeurópsky deň stromov, ktorý sa každoročne oslavuje 20. októbra, je významným ekologickým sviatkom, pripomínajúcim dôležitosť stromov pre našu planétu. Pri tejto príležitosti sme v našej škole zorganizovali rôzne aktivity a prezentácie, aby sme žiakom Špeciálnej základnej školy a Praktickej školy priblížili tému ochrany stromov a dôležitosť životného prostredia. Pre žiakov pripravili interaktívnu prezentáciu o stromoch. Učitelia žiakom pomocou prezentácie vysvetlili, prečo sú stromy nevyhnutné pre život – od produkcie kyslíka, cez úkryt pre zvieratá až po zadržiavanie vody v pôde. Žiaci mali možnosť diskutovať o rôznych druhoch stromov, ktoré poznajú zo svojho okolia a dozvedeli sa aj o ohrozených druhoch stromov v Strednej Európe. Po prezentácii sa žiaci najprv zapojili do aktivít s interaktívnou tabuľou, kde si otestovali svoje vedomosti prostredníctvom kvízu. Táto aktivita ich zaujala a zároveň podporila spoluprácu medzi nimi, keďže mnohé otázky vyžadovali tímové riešenia. Následne skladali puzzle, pri ktorých rozvíjali logické myslenie a pozornosť. Po týchto interaktívnych aktivitách dostali žiaci priestor prejaviť svoju kreativitu. Každá trieda prispela k tvorbe umeleckého diela – stromy, ktoré najprv nakreslili na výkresy. Po nakreslení ich vyfarbili a starostlivo vystrihli. Tieto hotové stromy potom vystavili ako súčasť spoločného diela počas Stredoeurópskeho dňa stromov v našej škole. Beseda bola ukončená spoločnou diskusiou, kde žiaci vyjadrili, čo sa naučili a ako môžu svojimi malými krokmi prispieť k ochrane prírody. Cieľom podujatia bolo prebudiť v deťoch nielen lásku k stromom a prírode, ale aj zodpovednosť za životné prostredie, v ktorom žijeme. Stredoeurópsky deň stromov priniesol našim žiakom množstvo poučenia, zábavy a nezabudnuteľných zážitkov, ktoré ich motivovali k aktívnej ochrane prírody a uvedomelému prístupu k životnému prostrediu.

  • Účasť na XII. Svätomartinskom festivale a jarmoku domácich produktov LibaGaliba 2024 vo Veľkých Trakanoch

  • Tanečné vystúpenie žiakov pri príležitosti Dňa dôchodcov

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Tanečné vystúpenie žiakov pri príležitosti Dňa dôchodcov .

    Dňa 18. októbra 2024 sa pri príležitosti Dňa dôchodcov uskutočnilo slávnostné podujatie, na ktorom sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Na kultúrnom podujatí, ktoré sa konalo v divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska v Kráľovskom Chlmci žiaci vystúpili skupinovým tancom. Toto podujatie, ktoré oslavovalo staršiu generáciu, bolo organizované s cieľom pripomenúť si význam a hodnoty, ktoré starší ľudia prinášajú do našich životov a spoločnosti. Žiaci svojím energickým tanečným vystúpením, plným elementov tradičných cigánskych tancov, oživila atmosféru podujatia a prispela k tomu, aby bol tento deň pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom. Cigánske tance, ktoré sú známe svojou dynamikou, vášňou a bohatou kultúrnou tradíciou, vtiahli publikum do sveta rytmov, farieb a emócií. Ich vystúpenie symbolizovalo slobodu, radosť zo života a vzájomnú spolupatričnosť, čo boli hlavné myšlienky tohto dňa. Vďaka cigánskym tancom sa podarilo vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá prepájala kultúrne dedičstvo s oslavou života a múdrosti staršej generácie. Účasť našich žiakov na tomto podujatí nielenže priniesla umelecký zážitok, ale aj pripomenula dôležitosť zachovania kultúrnych tradícií a medzigeneračnej solidarity. Ich cigánske tance podčiarkli myšlienku, že tanec a hudba sú univerzálnymi jazykmi, ktoré spájajú ľudí bez ohľadu na vek či pôvod.

  • Výtvarná súťaž Chutné maľovanie

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výtvarná súťaž Chutné maľovanie.

    Spojená škola sa s nadšením zapája do výtvarnej súťaže „Chutné maľovanie“, ktorá je súčasťou týždňa „Hovorme o jedle“, určená je pre žiakov základných škôl. Súťaž ponúka možnosť kreatívne sa vyjadriť k témam spojeným s potravinami a zdravou výživou. Tohtoročné témy súťaže boli: 1. Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky 2. Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov 3. Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek 4. Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny 5. Cukry, tuky, soľ V rámci Spojenej školy sme výtvarné práce našich žiakov zhromažďovali v termíne od 14. do 18. októbra 2024. Z týchto prác sme vybrali najlepšie diela, ktoré budú reprezentovať našu školu v súťaži. Súťaž „Chutné maľovanie“ predstavuje pre našich žiakov skvelú príležitosť prejaviť svoju kreativitu a nadšenie pre umenie. Veríme, že táto súťaž ich obohatí nielen po výtvarnej stránke, ale aj zlepší ich povedomie o potravinách a výžive, ktorá je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu.

  • 14.-18. 10.2024 - XII. ročník týždňa Hovorme o jedle

    Do fotogalérie bol pridaný nový album 14.-18. 10.2024 - XII. ročník týždňa Hovorme o jedle .

    Spojená škola sa aj tento rok zapojila do celoslovenského projektu Centra rozvoja znalostí o potravinách pod názvom XII. ročník týždňa Hovorme o jedle. Cieľom tohto projektu je podporiť povedomie o zdravej výžive, potravinovej bezpečnosti a dôležitosti vyváženej stravy u detí a mládeže. Tento týždeň sa niesol v znamení rôznych aktivít, diskusií a prezentácií, ktoré mali žiakov motivovať k zodpovednému prístupu k stravovaniu. Štvrtok bol venovaný téme mäso, hydina, ryby, vajcia a strukoviny, ktoré patria medzi hlavné zdroje bielkovín v našej strave. V rámci programu sme pripravili prezentáciu o výživových hodnotách rôznych druhov mäsa, vrátane červeného mäsa, hydiny a rýb, pričom sme sa zamerali aj na benefity konzumácie vajec a strukovín ako rastlinného zdroja bielkovín. Súčasťou dňa bola aj beseda, na ktorej sa diskutovalo o dôležitosti týchto potravín pre zdravú a vyváženú výživu, správnom spracovaní surovín a vhodných spôsoboch ich prípravy, aby sa zachovali čo najlepšie nutričné hodnoty. Žiaci mali možnosť vidieť ukážky prípravy jedál z mäsa, hydiny a rýb, kde sa naučili základy správnej techniky spracovania týchto potravín. Okrem toho sa diskutovalo aj o alternatívnych zdrojoch bielkovín, ako sú strukoviny a ich významne miesto v modernom jedálničku. Program pomohol žiakom pochopiť dôležitosť správneho výberu a prípravy potravín pre zdravie a celkovú pohodu. V rámci denného programu týždňa „Hovorme o jedle“ sme pripravili pre našich žiakov zaujímavú exkurziu na farmu PD Skarabeus, ktorá poskytla žiakom jedinečnú príležitosť vidieť zblízka, ako prebieha život na farme a aké sú procesy spojené s produkciou potravín, najmä mäsa, mlieka a vajec. Farma sa zameriava na chov hospodárskych zvierat, vrátane dobytka, ošípaných a hydiny. Je dôležitým miestom pre lokálnu produkciu kvalitných mäsových výrobkov. Po príchode na farmu nás privítali miestni pracovníci, ktorí žiakov postupne previedli rôznymi časťami farmy. Exkurzia začala v časti farmy zameranej na hydinu, kde sme mali možnosť vidieť chov sliepok a kuriatok. Exkurzia pokračovala v stajniach, kde sme sa dozvedeli viac o chove koní a dobytka. Žiakom bolo vysvetlené, ako sa o zvieratá starajú, aký je ich denný režim, ako sa kŕmia a akým spôsobom sa zabezpečuje ich zdravotná starostlivosť. Videli sme aj technológie využívané pri chove, vrátane systémov na kŕmenie. Pre mnohých žiakov bolo najväčším zážitkom možnosť vidieť mláďatá zvierat, ktoré sa na farme práve narodili. Na záver návštevy farmy sa žiaci zúčastnili krátkej diskusie s farmármi, ktorí im odpovedali na otázky týkajúce sa každodenných výziev pri chove zvierat, procesu spracovania mäsa a dôležitosti lokálnych fariem pre regionálnu ekonomiku. Účasť v projekte týždňa „Hovorme o jedle“ bola pre žiakov Spojenej školy skvelou príležitosťou získať nové poznatky o zdravom stravovaní a potravinách. Program bol pestrý a interaktívny, čo žiakom umožnilo zapojiť sa do diskusií, vyskúšať si prípravu jedál a na vlastné oči vidieť procesy spojené s produkciou potravín na farme. Tento týždeň bol nielen vzdelávací, ale aj motivujúci pre žiakov, aby sa viac zamysleli nad tým, čo a ako jedia.

  • 14.-18. 10.2024 - XII. ročník týždňa Hovorme o jedle I.

    Do fotogalérie bol pridaný nový album 14.-18. 10.2024 - XII. ročník týždňa Hovorme o jedle I..

    Spojená škola sa aj tento rok zapojila do celoslovenského projektu Centra rozvoja znalostí o potravinách pod názvom XII. ročník týždňa Hovorme o jedle. Cieľom tohto projektu je podporiť povedomie o zdravej výžive, potravinovej bezpečnosti a dôležitosti vyváženej stravy u detí a mládeže. Tento týždeň sa niesol v znamení rôznych aktivít, diskusií a prezentácií, ktoré mali žiakov motivovať k zodpovednému prístupu k stravovaniu. Utorok bol venovaný téme Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov, kde žiaci mali možnosť spoznať výhody pravidelnej konzumácie týchto potravín pre zdravie. Pripravili sme prezentáciu o tom, aké dôležité je konzumovať ovocie a zeleninu, a následne sa konala beseda, na ktorej si žiaci mohli vymieňať názory a otázky týkajúce sa ich stravovacích návykov ovocia a zeleniny. Program bol obohatený aj o ukážky prípravy jedál z ovocia a zeleniny, kde si mohli deti vyskúšať rôzne zdravé recepty a následne ich ochutnávať. Okrem toho sa žiaci zapojili do tvorivých aktivít, ako bola tvorba ovocného pohára, pri ktorej si každý mohol kombinovať ovocie podľa vlastnej chuti. Neskôr nasledovala tvorba ovocného koša z kartónu, pri ktorej spoznávali jednotlivé druhy ovocia. Ďalšou kreatívnou aktivitou bolo strihanie a farbenie vodovými farbami. Ovocné košíky sme vyrobili z papierových tanierov. Zároveň ďalšia skupina žiakov v cvičnej kuchynke varila tradičné lečo, kde si žiaci vyskúšali prípravu tejto zeleninovej pochúťky a naučili sa základy varenia. Streda bola zameraná na tému mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek, ktoré sú kľúčovým zdrojom vápnika, potrebného pre správny vývin kostí a zubov. Tento deň bol opäť obohatený o prezentáciu zameranú na dôležitosť konzumácie mlieka v detskom veku. Následná beseda poskytla priestor pre diskusiu o tom, aké druhy mliečnych výrobkov sú vhodné a ako ich zaradiť do každodennej stravy. Do programu bola zaradená aj ochutnávka mlieka a mliečnych výrobkov.

  • Šarkaniáda - Výstava žiackych prác

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Šarkaniáda - Výstava žiackych prác.

    V mesiaci október každoročne prichádza obdobie, ktoré je charakteristické veternosťou a so sebou prináša aj obľúbenú zábavu – púšťanie šarkanov. V tomto čase sa naša škola už tradične pripravuje na jesennú Šarkaniádu, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou školského kalendára. Rok čo rok sa žiaci všetkých tried púšťajú do výroby vlastných šarkanov, pričom tento rok nebol výnimkou. Každá trieda si na tohtoročnú Šarkaniádu pripravila svoje originálne výtvory. Šarkany boli vyrobené pomocou rôznych výtvarných techník, od tradičných papierových šarkanov, až po moderné verzie s využitím recyklovaných materiálov. Ich spoločným menovateľom však bola pestrofarebnosť, kreativita a nápaditosť, ktorou si žiaci dali na svojich výtvoroch záležať. Tieto šarkany neboli určené na lietanie vo vetre, ale slúžili ako umelecké diela, ktoré mohli obdivovať všetci v škole. Naše šarkany boli vystavené na školskom dvore, kde si ich mohli prehliadnuť nielen spolužiaci, ale aj učitelia. Farebné, veselé a rozmanité šarkany vytvárali neopakovateľnú atmosféru jesennej radosti. Veríme, že aj tento ročník Šarkaniády priniesol žiakom veľa zábavy a rozvíjal ich kreativitu. Tešíme sa na ďalšie ročníky plné šarkanov a pestrofarebnej fantázie!

  • 23. - 27.09.2024 Európsky týždeň športu - #BeActive - Zážitok z pohybu

    Do fotogalérie bol pridaný nový album 23. - 27.09.2024 Európsky týždeň športu - #BeActive - Zážitok z pohybu.

    Spojená škola v Kráľovskom Chlmci sa aj tento rok aktívne zapája do Európskeho týždňa športu 2024, ktorý prebieha od 23. do 27. septembra. V rámci tejto medzinárodnej kampane s heslom #BeActive sa naša škola pripojila k množstvu aktivít, ktoré majú za cieľ podporiť zdravý a aktívny životný štýl žiakov, učiteľov aj miestnej komunity. V priebehu týždňa boli pre žiakov pripravené rôzne športové podujatia a súťaže. V rámci podujatia sa uskutočnili: • Beh pre zdravie – spoločný beh pre všetky ročníky, ktorý má motivovať k pravidelnému pohybu. • Športové hry – futbalový a stolnotenisový turnaj medzi triedami. • Zábavné pohybové aktivity – pre žiakov nižších ročníkov zábavné hry, ako napríklad prekážková dráha, štafetové behy, spoločná Zumba, bedminton, darts (sípky), či súťaže v skákaní cez švihadlo. Počas celého týždňa sme motivovali našich žiakov k účasti v online výzve #BeActive, kde mohli zdieľať svoje športové zážitky. Spojená škola v Kráľovskom Chlmci je hrdá na to, že sa môže zúčastniť tejto celoeurópskej iniciatívy. Veríme, že Európsky týždeň športu pomôže našim žiakom pochopiť, aký dôležitý je pravidelný pohyb pre ich fyzické a psychické zdravie. Kampaň #BeActive nám umožňuje šíriť pozitívne hodnoty a posilniť vzťah k zdravému životnému štýlu, ktorý sa začína už v školskom prostredí.

  • „Svetový deň bez áut“ - prezentácia a beseda pre žiakov prípravného až 4. r. ŠZŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album „Svetový deň bez áut“ - prezentácia a beseda pre žiakov prípravného až 4. r. ŠZŠ .

    Dňa 24. septembra 2024 sa v Spojenej škole pri príležitosti „Svetového dňa bez áut“ uskutočnila prezentácia a beseda pre žiakov prípravného ročníka až 4. ročníka organizačnej zložky Špeciálna základná škola. Tento deň bol venovaný podpore ekologických foriem dopravy a zvyšovaniu povedomia o dopadoch automobilovej dopravy na životné prostredie. Prečo práve svetový deň bez áut? Pani učiteľka pripravila pre žiakov interaktívnu prezentáciu, ktorá primeraným spôsobom vysvetlila dôležitosť tejto medzinárodnej iniciatívy. Žiaci sa dozvedeli o tom, aké veľké množstvo áut sa denne pohybuje po cestách a aký negatívny vplyv to má na kvalitu ovzdušia, zdravie ľudí a klimatické zmeny. Zdôraznili sa aj benefity, ktoré prináša obmedzenie automobilovej dopravy, ako napríklad čistejší vzduch, zníženie hluku a zdravšie životné prostredie. Počas prezentácie boli žiakom predstavené rôzne alternatívy k automobilovej doprave, ako sú bicyklovanie, kolobežkovanie, chodenie pešo či využívanie verejnej dopravy. Tieto formy presunu nielenže pomáhajú znížiť ekologickú stopu, ale zároveň podporujú zdravý životný štýl. Podujatie „Svetový deň bez áut“ v Spojenej škole bolo nielen zábavným, ale aj vzdelávacím zážitkom. Dúfame, že sa žiakom podarilo odovzdať myšlienku, že pešia chôdza, bicyklovanie, alebo používanie hromadnej dopravy môže byť nielen prospešné pre prírodu, ale aj pre ich vlastné zdravie. Beseda prispela k budovaniu environmentálneho povedomia u najmladších generácií a povzbudila ich, aby sa zapojili do ochrany planéty už od ranného veku.

  • Návšteva výstavy „László Csótó - Nikdy sa nevzdávaj!“

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva výstavy „László Csótó - Nikdy sa nevzdávaj!“.

    Spojená škola pripravila pre svojich žiakov nezabudnuteľný kultúrno-edukačný zážitok v podobe návštevy výstavy renomovaného umelca grafika, maliara a ilustrátora László Csótó s názvom "Nikdy sa nevzdávaj!". Výstava sa konala v priestoroch Regionálnej muzeálnej expozície J. Mailátha v období september 2024 a prezentuje tvorbu umelca, ktorá je plná inšpirácie, odvahy a odhodlania. Žiaci Spojenej školy, dostali príležitosť ponoriť sa do sveta umenia a kreativity prostredníctvom diel Lászlóa Csótóa. Tento umelec vo svojich prácach často skúma hlboké ľudské emócie, vnútornú silu, čo je jasne vyjadrené aj v názve samotnej výstavy - "Nikdy sa nevzdávaj!". Výstava v žiakoch vyvolala mnoho podnetov na premýšľanie, čo učitelia aktívne podporili následnými diskusiami o význame umenia v živote človeka a o tom, akú úlohu hrá odhodlanie a sila v prekonávaní životných prekážok. Regionálna muzeálna expozícia J. Mailátha je významným kultúrnym centrom, ktoré pravidelne ponúka návštevníkom pohľad na bohatú históriu a kultúru regiónu. Táto výstava je príkladom, ako môžu umelecké projekty oživiť záujem o miestne kultúrne dianie a priblížiť umenie mladým ľuďom. Návšteva výstavy "Nikdy sa nevzdávaj!" zanechala v žiakoch Spojenej školy hlboký dojem. Tento umelecký zážitok im poskytol nielen estetický pôžitok, ale aj významné životné ponaučenie o sile odhodlania a dôležitosti nikdy sa nevzdávať. Výstava László Csótó v Regionálnej muzeálnej expozícii J. Mailátha opäť ukázala, aký obohacujúci môže byť priamy kontakt s umením a aké dôležité je podporovať kultúrne aktivity mladých ľudí.

  • Plody jesene – výstava zeleniny a ovocia v areáli školy

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Plody jesene – výstava zeleniny a ovocia v areáli školy .

    Dňa 16. septembra 2024 sa v areáli Spojenej školy uskutočnila tradičná výstava s názvom „Plody jesene“, ktorá bola oslavou úrody a prírodných krás, ktoré jeseň prináša. Výstava zeleniny a ovocia prilákala žiakov a učiteľov školy, ktorí mali možnosť obdivovať bohatstvo a pestrosť jesenných plodín vypestovaných v školskej záhrade, ako aj v domácnostiach žiakov a ich rodín. Výstava nebola len o prezentovaní plodov v ich prirodzenej podobe, ale zahŕňala aj kreatívne aranžmány a umelecké inštalácie vytvorené zo zeleniny, ovocia a jesenných rastlín. Výstava "Plody jesene" v Spojenej škole bola úspešnou akciou, ktorá nielen predstavila krásu jesenných plodín, ale zároveň podporila environmentálne povedomie a komunitného ducha. Všetci návštevníci výstavy si odniesli nielen krásne zážitky, ale aj dôležité poznatky o prírode a jej cykloch, ktoré môžu využiť vo svojom každodennom živote.

  • Výstava zeleniny a ovocia na Medzibodrožskom kultúrnom festivale

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výstava zeleniny a ovocia na Medzibodrožskom kultúrnom festivale .

    V rámci Vinobraneckých osláv, ktoré sa uskutočnili v dňoch 13. až 14. septembra 2024 v Kráľovskom Chlmci, sa na Mestskom úrade konala výstava ovocia a zeleniny, na ktorej sa zúčastnila aj naša škola. Toto podujatie ponúklo návštevníkom možnosť obdivovať krásu a pestrosť jesenných plodov, ktoré sú symbolom úrody a hojnosti. Naša škola prispela k výstave nádhernou kompozíciou z rôznych druhov ovocia a zeleniny. Medzi vystavenými plodmi nechýbali jablká, hrušky, figy, slivky a tekvice, ktoré sme starostlivo vybrali a naaranžovali tak, aby tvorili esteticky pôsobivý a harmonický celok. Táto farebná a chutná expozícia pritiahla pozornosť mnohých návštevníkov, ktorí si mohli vychutnať nielen krásu jesennej úrody, ale aj tvorivosť našich žiakov a učiteľov. Výstava ovocia a zeleniny bola pre našu školu skvelou príležitosťou prezentovať sa pred širokou verejnosťou a ukázať nielen záujem o tradičné poľnohospodárske plody, ale aj schopnosť vytvárať umelecké a estetické diela z prírodných materiálov.

  • Vinobranecké oslavy v Kráľovskom Chlmci: Spojená škola na Medzibodrožskom kultúrnom festivale

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Vinobranecké oslavy v Kráľovskom Chlmci: Spojená škola na Medzibodrožskom kultúrnom festivale.

    V srdci Medzibodrožia, v malebnom meste Kráľovský Chlmec, sa v dňoch 13. až 14. septembra 2024 uskutočnil tradičný Medzibodrožský kultúrny festival. Tento každoročný festival oslavuje bohatú vinársku a poľnohospodársku tradíciu regiónu. Súčasťou osláv boli rôzne kultúrne podujatia, na ktorých sa aktívne zúčastnila aj naša škola, aby prispela svojimi talentmi a kreativitou. Síce sme sa tento rok slávnostného vinobraneckého pochodu nezúčastnili kvôli nepriaznivému počasiu, ale naši žiaci predviedli skvelé tanečné vystúpenie na pódiu podujatia. Svojimi energickými cigánskymi tancami, ktoré boli starostlivo pripravené podľa vopred zostavenej choreografie, prispeli k živej atmosfére osláv a prilákali pozornosť mnohých návštevníkov. Týmto spôsobom sme hrdo reprezentovali nielen školu, ale aj našu kultúrnu činnosť. Okrem toho sme sa zúčastnili aj výstavy ovocia a zeleniny, ktorá sa konala na Mestskom úrade. Táto výstava bola dôkazom našej úcty k prírodným darom jesene a kreatívnej schopnosti pracovať s týmito plodmi. Prehliadnite si našu fotogalériu a nazrite do atmosféry Medzibodrožského kultúrneho festivalu!

  • Výzdoba školského areálu

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výzdoba školského areálu.

    Výzdoba školy sa nám aj tento rok naozaj vydarila. Už pri prvom vstupe do budovy vás privítajú nádherné farby, ktoré sú pre jeseň tak typické. Chodby a celý areál školy teraz pôsobia hrejivo a útulne. Pri tvorbe jesennej výzdoby sme využili prírodné materiály, ktoré nám jeseň ponúka. Nádherne zafarbené listy, kvety, kukurica, tekvica či kúsky dreva nám poslúžili ako skvelá inšpirácia a materiál na ozdobenie všetkých priestorov. Každý kúsok školy teraz dýcha jeseňou, od spoločných priestorov, kde nás obklopuje pestrofarebná výzdoba, až po jednotlivé triedy. Ak máte chvíľku času, určite sa zastavte a prehliadnite si našu jesennú výzdobu. Nechajte sa vtiahnuť do atmosféry tohto magického ročného obdobia, ktoré nám každý deň prináša krásu a inšpiráciu. Pre tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť osobne, pripravili sme aj fotogalériu, kde si môžete pozrieť, ako sa nám podarilo preniesť jeseň do našej školy.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, F. Rákócziho 432/28, Kráľovský Chlmec
    F. Rákócziho 432/28, 077 01 Kráľovský Chlmec
  • +421 566321394

Fotogaléria