Navigácia

  • Valentín - tvorivá dielnička v PŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Valentín - tvorivá dielnička v PŠ.

    Valentín je čas lásky, priateľstva a milých prekvapení. V našej praktickej škole sme sa rozhodli tento deň osláviť využitím kreativity – tvorivou dielničkou, kde si naši žiaci vlastnoručne vyrobili krásne valentínske pohľadnice s vyšívanými srdciami. Aktivita spájala nielen rozvoj jemnej motoriky, ale aj radosť z ručnej práce a darovania vlastnoručne vytvoreného darčeka. Žiaci si najskôr vybrali šablónu srdca, ktorú obkreslili na papier. Následne si pomocou dierkovača pripravili malé dierky na vyšívanie podľa obrysov srdca. Pod vedením učiteľov a asistentov začali žiaci s vyšívaním sŕdc rôznymi stehmi. Pre niektorých to bola prvá skúsenosť s ihlou a niťou, no všetci sa úlohy ujali s nadšením. Výšivka dodala pohľadniciam jedinečný vzhľad a osobitý dotyk. Každá pohľadnica bola originálna a odrážala kreativitu svojho tvorcu. Po dokončení si žiaci mohli svoje výtvory ponechať alebo ich darovať niekomu blízkemu. Radosť a hrdosť v ich očiach boli najväčšou odmenou za ich snahu a trpezlivosť. Táto tvorivá dielnička nebola len zábavnou aktivitou, ale aj príležitosťou naučiť sa niečo nové a precvičiť si praktické zručnosti. Valentín v našej škole tak nebol len sviatkom lásky, ale aj príležitosťou preukázania tvorivosti, radosti a priateľstva.

  • Celoškolská výtvarná súťaž zameraná na tematiku prevencie drogovej závislosti

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Celoškolská výtvarná súťaž zameraná na tematiku prevencie drogovej závislosti.

    Spojená škola v Kráľovskom Chlmci sa aktívne zapája do výchovy a osvety žiakov nielen v oblasti vzdelávania, ale aj v otázkach zdravého životného štýlu a prevencie negatívnych sociálnych javov. Dôkazom toho je celoškolská výtvarná súťaž zameraná na tému prevencie drogovej závislosti. Cieľom tejto súťaže bolo motivovať žiakov k zamysleniu sa nad rizikami spojenými s užívaním drog a vyjadriť svoje myšlienky prostredníctvom výtvarného umenia. Súťaž bola otvorená pre všetkých žiakov školy a každá veková kategória mala možnosť vyjadriť svoj pohľad na danú problematiku. Do súťaže sa zapojilo množstvo žiakov, ktorí prostredníctvom svojich výtvarných diel vyjadrili odmietavý postoj k drogám a poukázali na dôležitosť zdravého životného štýlu. Ich práce zahŕňali rôzne umelecké techniky – kresbu a maľbu. Mnohé diela znázorňovali boj so závislosťou, podporu priateľstva, rodiny a športu ako alternatívy k negatívnym vplyvom spoločnosti. Odborná porota zložená z našich pedagógov, mala náročnú úlohu vybrať najlepšie práce. Hodnotilo sa nielen umelecké spracovanie, ale aj originalita a posolstvo, ktoré dielo nieslo. Prehliadnite si naše výtvarné diela.

  • 5.2.2025 - „Nebezpečenstvá konzumácie energetických a alkoholických nápojov“ - beseda so žiakmi 5. – 10.r. ŠZŠ a PŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album 5.2.2025 - „Nebezpečenstvá konzumácie energetických a alkoholických nápojov“ - beseda so žiakmi 5. – 10.r. ŠZŠ a PŠ .

    V Spojenej škole Kráľovský Chlmec sa konala beseda zameraná na problematiku konzumácie energetických a alkoholických nápojov. Akcie sa zúčastnili žiaci organizačných zložiek 5. až 10. ročníka špeciálnej základnej školy a praktickej školy. Energetické nápoje a alkohol sú v dnešnej dobe veľmi populárne, najmä medzi mladými ľuďmi. Mnohí si však neuvedomujú riziká spojené s ich konzumáciou. Cieľom besedy bolo upozorniť žiakov na potenciálne nebezpečenstvá a poskytnúť im dostatok informácií, aby poznali túto problematiku. Niektorí žiaci priznali, že si neuvedomovali, aké nebezpečné môžu byť energetické nápoje a alkohol. Beseda o nebezpečenstvách konzumácie energetických a alkoholických nápojov bola pre žiakov Spojenej školy Kráľovský Chlmec veľmi prínosná. Veríme, že získané informácie im pomôžu robiť zdravé rozhodnutia a vyhnúť sa zbytočným zdravotným problémom.

  • Divadelno-výchovné predstavenie pre ZŠ v rámci rozvojového projektu “Zdravie a bezpečnosť v školách 2025” pod záštitou MŠVVaM SR v ŠZŠ M.R.Štefánika v Trebišove

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Divadelno-výchovné predstavenie pre ZŠ v rámci rozvojového projektu “Zdravie a bezpečnosť v školách 2025” pod záštitou MŠVVaM SR v ŠZŠ M.R.Štefánika v Trebišove .

    V pondelok, 3. februára 2025 sa žiaci Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci zúčastnili divadelno-výchovného predstavenia pre základné školy s názvom „NEDAJ SA... HOVOR O TOM!“ v ŠZŠ M. R. Štefánika v Trebišove. Toto podujatie sa konalo v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2025“, realizovaného pod záštitou MŠVVaM SR. Projekt je zameraný na predchádzanie rizikového správania žiakov, šikanovaniu, na rozvíjanie medziľudských vzťahov, rozvoj empatie, tolerancie, spolupráce, rešpektovaniu odlišností. Hlavnou témou predstavenia bolo riešenie problému šikanovania. Predstavenie bolo inovatívne, interaktívne a pútavo spájalo rôzne formy vyjadrenia – moderovaný obsah, naživo hrané divadelné scénky, videá s výpoveďami odborníkov a známych osobností. Tento mix informácií poskytol žiakom reálny a komplexný pohľad na problematiku šikanovania. Účasť vedenia našej školy na podujatí dokazuje angažovanosť v tvorbe bezpečného a zdravého školského prostredia. Riaditeľka školy poďakovala organizátorom za ich prácu a ocenila jedinečný prístup k vzdelávaniu, ktorý zábavnou formou učí žiakov k dôležitým životným hodnotám. Naši žiaci na základe zážitkov z predstavenia vytvorili plagát zameraný na tému šikanovania. Táto aktivita im pomohla upevniť si poznatky získané počas predstavenia a zároveň im poskytla priestor na vyjadrenie svojho postoja k problematike šikany prostredníctvom výtvarnej tvorby. Prehliadnite si proces tvorby nášho plagátu.

  • Fašiangové masky

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Fašiangové masky.

  • „Čajovňa pre zdravie“ - význam a účinky liečivých rastlín, príprava a ochutnávka bylinkových čajov v období zvýšenej chorobnosti.

  • Čakáme Vianoce - pečenie medovníkov

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Čakáme Vianoce - pečenie medovníkov.

    Vianočná atmosféra sa rozlieha po celej našej škole – triedy dýchajú vôňou škorice, vanilky a korenia. Tento rok sme už tradične spríjemnili sviatočnú náladu podujatím Čakáme Vianoce – pečenie medovníkov, ktoré sa uskutočnilo 16. decembra 2024. V rámci tejto aktivity sme si pripomenuli staré ľudové tradície spojené s predvianočným obdobím a spoločne si užili chvíle plné radosti, kreativity a spolupráce. Pečenie medovníkov patrí k neodmysliteľným rituálom Vianoc. Tieto sladké a voňavé koláčiky nielenže lahodia chuťovým pohárikom, ale vytvárajú aj pocit tepla, pohody a spolupatričnosti. Na našom podujatí sa žiaci s nadšením pustili do prípravy cesta, vykrajovania tvarov a zdobenia medovníkov. Pod vedením pedagógov vznikali nádherné a chutné výtvory, ktoré dokonale zachytili čaro Vianoc. Táto predvianočná aktivita bola výnimočná nielen vôňou čerstvo upečených medovníkov, ale aj atmosférou radosti a spolupráce. Žiaci, pedagógovia i ďalší členovia školskej komunity sa spojili, aby spoločne vytvorili krásne spomienky na tento výnimočný deň.

  • Od hliny k umeniu: Vianočný remeselný trh.

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Od hliny k umeniu: Vianočný remeselný trh..

    Spojená škola v Kráľovskom Chlmci sa premenila na rušné trhovisko plné kreativity, radosti a jedinečných výrobkov. Žiaci z praktickej školy usporiadali školský trh hrnčiarskych výrobkov, kde prezentovali svoje umelecké schopnosti a ponúkli návštevníkom originálne ručne vyrobené produkty. Počas uplynulých týždňov žiaci praktickej školy usilovne pracovali v keramickej dielni, kde vznikli desiatky jedinečných výrobkov, od krásnych misiek, až po roztomilé dekoračné predmety, prevažne s vianočnou tematikou. Na trhu si všetci žiaci, prichádzajúci návštevníci, učitelia aj rodičia mohli nájsť niečo, čo im spríjemní domov. Školský trh hrnčiarskych výrobkov bol dôkazom, že tradičné remeslá môžu byť živé aj v modernej dobe. Navyše v spojení s detskou kreativitou a nadšením sa z obyčajnej hliny môžu stať skutočné umelecké poklady.

  • Vianočné tvorivé dielne Deti deťom

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočné tvorivé dielne Deti deťom.

    Vianočné obdobie je jedinečný čas plný radosti, pohody a blízkosti. Tento duch sviatočného obdobia prenikol aj do našej školy, kde sme 12. decembra 2024, usporiadali podujatie Vianočné tvorivé dielne „Deti deťom“. Cieľom tohto podujatia bolo nielen navodiť pravú vianočnú atmosféru, ale aj povzbudiť tvorivosť žiakov a vytvoriť priestor na spoločné stretnutie a tvorbu. Na tvorivých dielňach sa naši žiaci pustili do úloh s obrovským nadšením. Pod vedením pedagógov vyrábali pestrofarebné ozdoby na vianočný stromček, kreslili originálne vianočné pozdravy a pracovali s včelím voskom, z ktorého vznikli nádherné sviečky. Tieto činnosti nielen rozvíjali ich kreativitu, ale tiež im umožnili zažiť dobrý pocit z vlastnoručne vyrobených predmetov. Podujatie bolo výnimočné aj tým, že spojilo celú školskú komunitu. Pedagógovia aktívne prispeli svojimi nápadmi a skúsenosťami, čím podporili kreatívnu atmosféru. Spoločne so žiakmi vytvárali darčeky, ktoré nielenže skrášlia blížiace sa sviatky, ale zároveň zostanú ako krásne spomienky na spoločné chvíle. Vianočné tvorivé dielne boli viac než len priestorom na tvorbu. Boli to chvíle, ktoré nám pripomenuli dôležitosť spolupráce, radosti z maličkostí a hodnoty spoločných stretnutí. Žiaci odchádzali s úsmevom na tvári, spokojní so svojimi výtvormi a obohatení o nové zážitky. Prehliadnite si naše adventné práce, ktoré zachytávajú nielen krásu vianočného obdobia, ale aj ducha spolupráce a radosti, ktorý sme počas podujatia zažili.

  • Vystúpenie divadelnej skupiny Varázskerék v miestnom komunitnom centre.

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Vystúpenie divadelnej skupiny Varázskerék v miestnom komunitnom centre..

    V miestnom komunitnom centre sa 11. decembra 2024 podvečer uskutočnilo jedinečné podujatie v adventnom období. Detská divadelná skupina Varázskerék zo Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci predstavila svoje najnovšie divadelné dielo s názvom „Egér családok karácsonya“ (Vianoce myších rodín). Prítomným divákom ponúkli emotívny príbeh, ktorý si získal srdcia malých aj veľkých. Podujatie prilákalo rôznorodé publikum – od detí a rodičov až po seniorov. Svojou prítomnosťou ho poctil aj primátor mesta Kráľovský Chlmec Ing. Karol Pataky, ktorý v krátkom príhovore ocenil snahu detí, učiteľov a organizátorov. Hlavná téma predstavenia, zameraná na priateľstvo, empatiu a spoluprácu, rezonovala naprieč generáciami. Mladí herci predviedli nielen svoj herecký talent, ale aj nadšenie a oddanosť divadelnému umeniu. Je úžasné sledovať, ako sa naši žiaci dokážu zapáliť pre umenie a kultúru. Táto skúsenosť im nielenže dodáva sebavedomie, ale rozvíja aj ich schopnosti. Predstavenie pôsobilo profesionálne, od výrazu dialógov cez scénický pohyb až po schopnosť sprostredkovať emócie – od smiechu až po dojatie. Vrcholom večera bola dojímavá scéna, v ktorej hlavní hrdinovia spoločne prekonali prekážky a naučili sa dôležité životné hodnoty. Miestne komunitné centrum, ktoré poskytlo priestor na vystúpenie, zohráva dôležitú úlohu v živote obyvateľov Kráľovského Chlmca. Takéto podujatia nielenže spájajú komunitu, ale podporujú kreativitu a pomáhajú deťom získať nové skúsenosti. Večer sa zakončil dlhotrvajúcim potleskom a úsmevmi na tvárach všetkých prítomných. Takéto udalosti sú dôkazom, aká dôležitá je podpora kultúry a rozvoj mladých talentov v miestnych komunitách.

  • Mikulášske oslavy

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Mikulášske oslavy .

    Dňa 6. decembra 2024, v deň svojho veľkého sviatku, zavítal Mikuláš aj do našej školy. Tento dlho očakávaný moment rozžiaril tváre našich žiakov a priniesol so sebou radosť, smiech a pohodu. Mikulášske oslavy sú pre našu školu každoročne fascinujúcim zážitkom, ktorý spája nielen deti, ale aj rodičov, pedagógov a celú školskú komunitu. Mikulášska nálada sa v našej škole niesla už niekoľko hodín pred samotným príchodom Mikuláša. Triedy boli vyzdobené krásnymi vianočnými dekoráciami, deti si pripravovali básne piesne a tance, aby Mikuláša privítali čo najlepšie. Atmosféra bola nabitá očakávaním a dobrou náladou. Samotné oslavy vyvrcholili v našej spoločenskej miestnosti, kde sa všetci žiaci zhromaždili a netrpezlivo čakali na príchod Mikuláša. Keď konečne dorazil, privítali ho deti básňami spevom a tancom, čo vytvorilo nádherný sviatočný moment. Mikuláš, oblečený vo svojom tradičnom červenom rúchu, si vypočul každé vystúpenie s úsmevom a za odmenu rozdal sladké balíčky plné dobrôt. Mikulášske oslavy opäť potvrdili to, že spoločne dokážeme vytvoriť nezabudnuteľné chvíle plné radosti a vzájomnosti. Tento deň bol nielen o daroch, ale najmä o spolužití, tradíciách a zábave, ktorú sme si spoločne užili. Pozývame vás, aby ste si pozreli fotogalériu z osláv, kde nájdete tie najkrajšie momenty z návštevy Mikuláša.

  • Vianočná výzdoba školského areálu

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočná výzdoba školského areálu.

    Vianočný čas je obdobím radosti, pohody a spoločného prežívania krásnych okamihov. Prináša so sebou nielen očakávanie darčekov a teplú rodinnú atmosféru, ale aj jedinečnú príležitosť spojiť komunitu a vytvárať spomienky, na ktoré budeme dlho spomínať. Tento duch Vianoc nás inšpiroval k tomu, aby sme aj v našej škole vytvorili čarovnú atmosféru, ktorá všetkým pripomenie, aké dôležité je byť spolu. Tohtoročné prípravy na vianočné sviatky v našej škole boli naozaj špeciálne. Pedagógovia, žiaci i ďalší členovia školského kolektívu spojili svoje sily, aby pretvorili školský areál na miesto plné svetiel, farieb a radosti. Zamerali sme sa na vytvorenie nádhernej vianočnej výzdoby, ktorá oživila triedy, chodby aj spoločné priestory školy. Naši pedagógovia sa s nadšením pustili do tvorby originálnych ozdôb, ktoré zdobia nástenky, okná a stromčeky v každej triede. Chodby sme premenili na zimnú krajinu plnú zasnežených motívov, sviečok a svetielok, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru. Nechýbajú ani tradičné symboly Vianoc, ako sú betlehem, vianočné hviezdy a girlandy. Ak by ste chceli zažiť kúsok našej vianočnej atmosféry, srdečne vás pozývame, aby ste si pozreli našu fotogalériu, kde sme zachytili tie najkrajšie ozdoby.

  • Zhotovenie adventných vencov

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Zhotovenie adventných vencov.

    Tak ako každý rok, aj tentoraz sme na našej škole oslávili začiatok adventného obdobia tradičnou tvorbou adventného venca. Advent prináša čas stíšenia a príprav na Vianoce a tak sme sa so žiakmi pustili do spoločnej výroby adventného venca, ktorý symbolizuje tento čas očakávania. V škole sme sa pri jeho výrobe zišli nielen kvôli zručnostiam, ale aj na posilnenie spoločných chvíľ radosti. Na zdobenie sme využili prírodné dekorácie ako menšie šišky, orechové škrupiny, sušené pomaranče a ďalšie jemné prvky, ktoré veniec obohatili svojimi farbami a vôňami. Žiaci s veľkým nadšením vkladali dekorácie na veniec, pričom ich usporiadanie pre nich bolo príležitosťou prejaviť vlastnú kreativitu. Hotový adventný veniec sme následne umiestnili v spoločenskej miestnosti školy, kde bude počas celého adventu sprevádzať naše školské podujatia a pripomínať nám blížiace sa Vianoce. Prvý adventný týždeň sme oslávili slávnostným podujatím, počas ktorého pani riaditeľka Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci zapálila prvú adventnú sviečku. Tento slávnostný moment sa konal za prítomnosti žiakov, ktorí spoločne so svojimi pedagógmi pripravili krásny kultúrny program. Žiaci spestrili slávnostnú chvíľu piesňami a básňami s vianočnou tematikou, čím navodili sviatočnú náladu a pripomenuli všetkým krásu a význam adventného obdobia. Podujatie sa stretlo s veľkým nadšením a radosťou, pretože pre nás všetkých znamenalo nielen začiatok adventu, ale aj spoločne strávený čas plný tvorivosti, radosti a priateľstva. Adventný veniec, ktorý žiaci vlastnoručne vytvorili je teraz symbolom našej jednoty a očakávania príchodu Vianoc. Tento krásny deň nám pripomenul, aké dôležité je spájať sa pre spoločné ciele a vytvárať hodnotné tradície.

  • „Svetový deň detí“ – v rámci UNICEF

    Do fotogalérie bol pridaný nový album „Svetový deň detí“ – v rámci UNICEF .

    Dňa 21. novembra 2024 sa na Spojenej škole uskutočnilo podujatie pri príležitosti Svetového dňa detí v rámci projektu UNICEF. Tento výnimočný deň sa zameral na podporu detských práv a pripomenutia, že každé dieťa má právo na šťastné, bezpečné a zdravé detstvo. Svetový deň detí je oslavovaný po celom svete a symbolizuje dôležitosť rešpektovania práv detí bez ohľadu na ich pôvod, kultúru či zázemie. Škola pripravila pre žiakov aktivity zamerané na vzdelávanie a podporu vedomia o právach detí. V rámci programu sme sa rozhodli túto udalosť zviditeľniť vyvesením plagátu „Dohovor o právach dieťaťa“ z dielne organizácie UNICEF vo vstupných priestoroch školy. Program začal prezentáciou o význame, poslaní UNICEF a Svetového dňa detí. Žiaci sa dozvedeli o historickom vývoji práv detí od prijatia Deklarácie práv dieťaťa v roku 1959 až po súčasný Dohovor o právach dieťaťa, ktoré uznávajú krajiny po celom svete. Prostredníctvom interaktívnych ukážok a diskusií si žiaci mohli predstaviť, aké je to žiť v podmienkach, kde základné práva dieťaťa nie sú samozrejmosťou. Počas podujatia sa žiaci mohli zapojiť a voľne vyjadriť, čo pre nich znamená sloboda, vzdelanie, bezpečnosť a láska. Svetový deň detí bol pre žiakov Spojenej školy výnimočnou príležitosťou pochopiť, aké dôležité je mať svoje práva a zároveň byť ohľaduplný k právam ostatných. Podujatie Svetový deň detí prinieslo do školy nielen radosť, ale aj vzácnu príležitosť prehĺbiť porozumenie a solidaritu medzi žiakmi. Oslava s UNICEF nám pripomenula, že deti sú budúcnosťou, ktorú je potrebné chrániť a podporovať.

  • Medzinárodný deň tolerancie - „Som sám sebou a som prijímaný“ - prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný deň tolerancie - „Som sám sebou a som prijímaný“ - prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ .

    V rámci Medzinárodného dňa tolerancie, sa v Spojenej škole uskutočnilo podujatie pod názvom „Som sám sebou a som prijímaný“. Beseda bola pripravená pre žiakov 5. až 10. ročníka Špeciálnej základnej školy a žiakov Praktickej školy a zamerala sa na hodnoty prijatia, rešpektu a vzájomného pochopenia. Podujatie sa začalo krátkou, interaktívnou prezentáciou, ktorá žiakom priblížila význam Medzinárodného dňa tolerancie a jeho odkaz pre spoločnosť. Prostredníctvom príbehov a ilustrácií sa žiaci dozvedeli, čo znamená tolerancia a prečo je dôležité prijímať druhých takých, akí sú, bez predsudkov či diskriminácie. Prezentácia bola doplnená o konkrétne príklady, príbehy, ktoré žiakom ukázali, ako môžeme všetci prispieť k priateľskejšej a otvorenejšej komunite. Po prezentácii nasledovala beseda, kde žiaci mali možnosť vyjadriť svoje názory a pocity týkajúce sa témy prijatia a vzájomného rešpektu. Diskusia prebiehala vo veľmi príjemnej atmosfére, kde sa každý mohol slobodne podeliť o svoje skúsenosti či klásť otázky. Žiaci sa navzájom podporovali a učili sa, že každý človek je jedinečný a zaslúži si byť prijímaný presne taký, aký je. Cieľom podujatia „Som sám sebou a som prijímaný“ bolo posilniť vzťahy medzi žiakmi, zvýšiť ich sebavedomie a vytvoriť prostredie, v ktorom sa každý cíti prijatý a rešpektovaný. Medzinárodný deň tolerancie nám pripomína, že rozdiely medzi ľuďmi sú niečím, čo nás môže spájať, ak k sebe pristupujeme s úctou a porozumením. Naša Spojená škola verí, že práve výchova k tolerancii je cestou k lepšej a ohľaduplnejšej spoločnosti.

  • „Červené stužky“ - prezentácie a prednáška o HIV/AIDS

    Do fotogalérie bol pridaný nový album „Červené stužky“ - prezentácie a prednáška o HIV/AIDS .

    V rámci školského projektu Červené stužky sme na našej škole pripravili podujatie venované osvete o ochorení AIDS. Cieľom akcie bolo zvýšiť povedomie o tejto závažnej problematike a podporiť žiakov v prevencii a ochrane zdravia. Stretnutie pod názvom Červené stužky – prezentácie sa nieslo v duchu vzdelávania a informovania mladých ľudí o reálnych rizikách HIV a AIDS. Podujatie viedol náš koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov, ktorý prostredníctvom prezentácií priblížil žiakom problematiku ochorenia AIDS a jeho šírenia. Prednáška bola zameraná nielen na medicínske fakty, ale aj na prevenciu, ktorú možno zahrnúť do bežného života. Žiaci sa dozvedeli, ako sa HIV prenáša, aké sú príznaky infekcie a aké sú možnosti liečby pre osoby s touto diagnózou. Koordinátor zároveň zdôraznil dôležitosť pravidelného testovania a informovanosti, čo môže zachrániť životy. Okrem samotnej prednášky mali žiaci možnosť vidieť fotografie z predchádzajúcich ročníkov projektu, ktoré zdôraznili komunitný rozmer kampane Červené stužky. Týmto spôsobom sme im priblížili, aké dôležité je spájať sa pre dobrú vec a vyjadriť solidaritu s tými, ktorí s týmto ochorením žijú. Podujatie sa stretlo s pozitívnou odozvou, pretože pomohlo žiakom nielen získať nové vedomosti, ale aj formovať zodpovedný prístup k zdraviu a životu. Sme presvedčení, že projekt Červené stužky má dôležitý vplyv na mladú generáciu, keďže ich vedie k empatii, zodpovednosti a uvedomelej starostlivosti o seba aj svoje okolie.

  • Čaro hliny – Krajská súťaž praktických škôl

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Čaro hliny – Krajská súťaž praktických škôl.

    Dňa 6. novembra 2024 sa v Trebišove konala krajská súťaž pod názvom Čaro hliny. Toto jedinečné podujatie, ktoré ich vedie k hlbšiemu porozumeniu tradičného remesla, hrnčiarstva, sa teší veľkej obľube medzi žiakmi. V súťaži sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí prišli ukázať svoje umelecké zručnosti a remeselné schopnosti. Každý ročník súťaže Čaro hliny prináša pre súťažiacich nové výzvy. Tento rok bolo súťažnou úlohu vytvorenie reliéfu s motívom hríbov, pričom žiaci mohli ukázať svoju kreativitu, priestorovú predstavivosť a cit pre detail. Reliéf ako forma umeleckého prejavu prináša príležitosť pracovať s rôznymi vrstvami a textúrami, ktoré umožňujú vyniknúť hĺbke a kontúram jednotlivých prvkov. Naši žiaci prijali túto výzvu s nadšením a ukázali, že majú schopnosti pracovať s hlinou, ktorú transformovali na malé umelecké diela. Motívy hríbov spracovali originálne a s dôrazom na detail, čím vzbudili pozornosť odborných porotcov. Na túto súťaž sa pripravovali niekoľko týždňov pod vedením skúsených pedagógov, ktorí ich učili rôzne techniky modelovania, tvarovania a zdobenia hliny. Dôraz bol kladený na precíznosť, trpezlivosť a schopnosť rozvrhnúť si prácu tak, aby finálny výrobok pôsobil harmonicky a esteticky. Účasť Spojenej školy Kráľovský Chlmec na súťaži Čaro hliny bola veľkým úspechom. Žiaci preukázali, že dokážu zvládnuť náročné úlohy a preniesť svoje jedinečné vízie do reality. Porotcovia ocenili najmä originalitu, spracovanie detailov a celkový umelecký dojem. Naša žiačka Veronika Andrejová získala prvé miesto v krajskej súťaži praktických škôl Čaro hliny. Úspešne sa umiestnila aj žiačka Mária Bandorová, ktorá získala 2. miesto. Ďalej si vyslúžila aj uznanie poroty v podobe ocenenia Top výrobok v krajskej súťaži praktických škôl. Krajská súťaž praktických škôl - Čaro hliny v Trebišove bola pre našich žiakov jedinečnou príležitosťou ukázať svoje schopnosti a naučiť sa niečo nové. Veríme, že ich skúsenosti a úspechy z tejto súťaže budú pre nich motiváciou pokračovať v rozvíjaní svojich zručností a talentu. Ďakujeme organizátorom, pedagógom aj samotným žiakom za to, že udržiavajú tradíciu a krásu hrnčiarstva živú aj v radoch našej mladej generácie.

  • Svetový deň sporenia - „Rodinný rozpočet“ – prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň sporenia - „Rodinný rozpočet“ – prezentácia a beseda pre žiakov 5.-10.r. ŠZŠ, PŠ.

    Pri príležitosti Svetového dňa sporenia, ktorý sa každoročne oslavuje 20. októbra, sme pre žiakov 5. až 10. ročníka Špeciálnej základnej školy a Praktickej školy pripravili prezentáciu a besedu na tému „Rodinný rozpočet“. Cieľom podujatia bolo priblížiť žiakom dôležitosť správneho hospodárenia s peniazmi a základné princípy finančného plánovania. V úvode sa žiaci oboznámili so základnými pojmami, ako sú príjmy, výdavky a sporenie. Prostredníctvom interaktívnej prezentácie sme im ukázali, ako funguje rodinný rozpočet a prečo je dôležité vedieť, ako hospodáriť s peniazmi. Žiaci sa dozvedeli, čo je potrebné na pokrytie denných potrieb rodiny a ako efektívne plánovať výdavky, aby bolo možné aj šetriť. Hovorili sme o rôznych spôsoboch sporenia – od jednoduchého šetrenia v domácnosti až po využívanie moderných sporiacich nástrojov. Žiaci mali možnosť prispieť svojimi nápadmi na to, ako by oni sami mohli šetriť peniaze v rámci svojich možností. Beseda bola zameraná na to, aby si žiaci uvedomili, že aj malé kroky môžu viesť k veľkým výsledkom. Na záver sme spoločne diskutovali o tom, čo sa žiaci naučili a aké spôsoby šetrenia by mohli využiť aj vo svojom každodennom živote. Podujatie bolo zakončené povzbudením, aby deti a mladí ľudia mysleli na budúcnosť a osvojili si užitočné finančné návyky, ktoré im pomôžu v dospelosti. Svetový deň sporenia sa tak stal nielen vzdelávacím, ale aj praktickým zážitkom, ktorý žiakov motivoval k tomu, aby sa zodpovedne zamýšľali nad hospodárením s peniazmi a správnym plánovaním rodinných financií.

  • Návšteva regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha – výstava Malenkij robot

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha – výstava Malenkij robot.

    Žiaci Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci navštívili výnimočnú výstavu s názvom "Malenkij robot" pri príležitosti 80. výročia deportácií miestnych ľudí na nútené práce. Expozícia, ktorá je dostupná v regionálnej muzeálnej expozícii Jozefa Mailátha v Kráľovskom Chlmci prináša autentický pohľad na temnú etapu dejín, keď boli stovky, tisíce ľudí násilne odvlečení na tzv. "Malenkij robot" – nútené práce v Sovietskom zväze. Výstava má významné historické a vzdelávacie poslanie, keďže pripomína udalosti, ktoré postihli množstvo rodín na Slovensku, vrátane oblasti Zemplína. Pojem „Malenkij robot“ pochádza z ruskej frázy „malenkaja rabota“, čo znamená „malá práca“, a bol cynickým označením pre nútenú prácu, do ktorej boli deportovaní aj nevinní civilisti. Cieľom expozície je vzdelávať o okolnostiach a dôsledkoch týchto deportácií a zároveň vzdať úctu tým, ktorí trpeli a často sa už nikdy nevrátili domov. Žiaci Spojenej školy, spolu so svojimi pedagógmi, mali jedinečnú príležitosť nahliadnuť do tejto dôležitej časti histórie cez autentické fotografie, dokumenty a osobné predmety. Výstava je bohatá na historické artefakty, ktoré predstavujú príbehy odvlečených ľudí – mužov, žien aj mladistvých, ktorí boli odvedení zo svojich domovov v nádeji na lepší život, no miesto toho čelili krutým podmienkam a neľudskému zaobchádzaniu. Výstava Malenkij robot nesie dôležité posolstvo o zodpovednosti a pripomienke minulosti. Takéto podujatia sú príležitosťou, aby sa aj mladí ľudia stali nositeľmi historického vedomia a hodnôt, ako sú ľudská dôstojnosť, sloboda a spravodlivosť. Spojená škola v Kráľovskom Chlmci plánuje aj naďalej podporovať podobné aktivity a navštevovať vzdelávacie výstavy, ktoré obohacujú ich študentov o poznanie a uvedomenie si dôležitosti histórie a jej odkazu pre dnešok.

  • Výroba pohľadníc „Červené stužky“

    Do fotogalérie bol pridaný nový album Výroba pohľadníc „Červené stužky“ .

    V rámci projektu Červené stužky sme dňa 25. októbra 2024 zorganizovali školské kolo súťaže vo výtvarnej tvorbe, ktorá bola určená pre žiakov špeciálnych základných škôl. Tento ročník súťaže sa niesol v znamení Celoslovenskej kampane boja proti AIDS, čo bola aj hlavná téma, ktorej sa mali žiaci venovať vo svojich dielach. Súťaž poskytla priestor pre kreatívne vyjadrenie a podporila žiakov, aby sa zamysleli nad významom solidarity, prevencie a vzdelávania v súvislosti s ochranou zdravia a prevenciou šírenia AIDS. Každý zo žiakov pristúpil k tejto téme jedinečným spôsobom a vytvoril originálne výtvarné diela, ktoré odrážajú ich vnímanie a pochopenie dôležitosti tohto celosvetového problému. Najkrajšie a najnápaditejšie diela boli vybrané a zúčastnia Celoslovenskej výtvarnej súťaže špeciálnych základných škôl, organizovanej v rámci projektu Červené stužky. Táto súťaž poskytne žiakom príležitosť prezentovať svoje tvorivé schopnosti na širšej úrovni a podeliť sa o svoje posolstvá so širším publikom. Veríme, že aj tento rok projekt Červené stužky vzbudí nielen záujem o výtvarnú tvorbu, ale aj o hlbšie porozumenie prevencie AIDS a podporu solidarity voči ľuďom, ktorí s týmto ochorením žijú.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, F. Rákócziho 432/28, Kráľovský Chlmec
    F. Rákócziho 432/28, 077 01 Kráľovský Chlmec
  • +421 566321394

Fotogaléria