Školský podporný tím (ŠPT) je v našej škole zložený zo sociálneho pedagóga, výchovného poradcu a pedagogických asistentiek.
Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 21 ods. 1, § 27 ods. 2, ods.3, § 38 ods. 1 a § 84a zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardmi i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaP-u.
V škole tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, netriednymi učiteľmi, vedením školy, rodičmi a žiakmi. ŠPT rovnako úzko spolupracuje a je metodicky usmerňovaný centrom poradenstva a prevencie (CPP)
Pôsobenie ŠPT v našej škole je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom žiaka. Samotná činnosť tímu nepodlieha špeciálnemu súhlasu rodičov, tak ako je to napríklad v rezorte zdravotníctva. Jeho činnosť je predovšetkým podporná, partnerská a otvorená s vysokým štandardom etiky a transparentnosti a informačnou povinnosťou vo vzťahu k rodičom. Rodičov vnímame ako partnerov školy, ktorý nie sú iba informovaní, ale aj priamo zapojení do podpory dieťaťa.
Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo náročnej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
Škola poskytuje pre deti a žiakov podporné opatrenia. Zámerom postupného zavádzania podporných opatrení je plnohodnotné zapájanie žiakov do výchovy a vzdelávania a rozvíjanie ich vedomostí, zručností a schopností. Systém podporných opatrení má za cieľ, aby žiaci čeliaci prekážkam v prístupe k výchove a vzdelávaniu a pri učení sa dostávali vhodnú podporu cez jednotlivé podporné opatrenia za účelom naplnenia ich vzdelávacieho potenciálu. Ide o žiakov, ktorých zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia. Je zameraný na riešenie prekážok vo výchove a vzdelávaní a špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiakov čím má snahu zvýšiť šance žiakov na ich plnohodnotnú výchovu a vzdelávanie a ich úspešnosť nielen vo vzdelávaní, ale aj v živote a v spoločnosti.
Do oblasti pracovnej náplne sociálneho pedagóga patria najmä nasledovné úlohy:
Sociálny pedagóg
Mgr. Silvia Hajdu, Mgr. Alexandra Leczová, Mgr. Vivien Nádasiová, PhDr. Roland Titka
Konzultačná miestnosť na poschodí: číslo dverí 7
E-mail: e-mailová adresa je sprístupnená na webovom sídle našej školy-sekcia učitelia
Telefón: 056/63 213 94
Konzultácie pre žiakov, učiteľov a rodičov sú poskytované individuálne, na základe dohody, od pondelka do štvrtka v čase 14:00 - 16:00 a v piatok od 13.30.- 15.15.
Každý z nás sa môže dostať do situácie, ktorú v danej chvíli považuje za neriešiteľnú alebo potrebuje k jej riešeniu viac informácií. Problémy, ktoré nám môžu strpčiť život môžu byť rôzne. Zlé osobné vzťahy so spolužiakmi alebo rodičmi, pocit samoty a nepochopenia, neúspech v škole, drogy alebo šikanovanie. V týchto prípadoch je Vám vždy k dispozícii buď triedny učiteľ alebo výchovný poradca.
Náplň práce: Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu žiakov. Poskytuje metodickú a informačnú pomoc pedagogickým pracovníkom školy a zákonným zástupcom žiakov. Pracuje s končiacimi žiakmi a ich rodičmi pri profesijnej orientácii.
Ak potrebujete pomoc alebo radu, skontaktujte výchovného poradcu.
Výchovný poradca: Mgr. Július Lacko
• Konzultačná miestnosť – kabinet
• E-mail: e-mailová adresa je sprístupnená na webovom sídle našej školy-sekcia učitelia
• Telefón: 056/63 213 94
• Konzultácie pre žiakov, učiteľov a rodičov sú poskytované individuálne, na základe dohody.
Náplň práce: Pedagogický asistent pomáha prekonávať zdravotné alebo sociálne bariéry žiaka, jeho náplň práce určuje riaditeľ školy.
Pedagogickí asistenti sa podieľajú na utváraní rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.
Mgr. Jaroslava Hauptmanová
Mgr. Martina Poľáková
Ing. Anita Szabóová
PhDr. Beáta Karaková
• Konzultačná miestnosť: kabinet na 1. poschodí
• E-mail: e-mailová adresa je sprístupnená na webovom sídle našej školy-sekcia učitelia
• Telefón: 056/63 213 94
• Konzultácie pre žiakov, učiteľov a rodičov sú poskytované individuálne, na základe dohody