Návšteva UPJŠ Botanickej záhrady v rámci projektu ERASMUS+ Magonc
Dátum : 8. Jún 2023
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC sme 8.6.2023 uskutočnili návštevu Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Počas návštevy sme mali možnosť spoznať zaujímavé dreviny, liečivé, úžitkové i dekoratívne rastliny vo vnútorných a vonkajších priestoroch zážitkovou formou. Bola to skvelá príležitosť spoznať exotickú faunu a flóru, ktorú u nás na Slovensku nie je možné voľne pozorovať. Vo vstupnom vestibule Botanickej záhrady sme si prehliadli množstvo u nás nežijúcich druhov rýb, videli sme živé raje v akváriách. Na stenách vestibulu boli vystavené sklenené vitríny, ktoré boli súčasťou výstavy preparovaného tropického hmyzu. Žiakom sa veľmi páčili živočíchy, ktoré boli tiež prirodzenou súčasťou botanickej záhrady. Videli sme množstvo prekrásnych motýľov a veľa pestrofarebných rýb v upravených jazierkach. Prehliadnite si našu fotogalériu o návšteve Botanickej záhrady v Košiciach.
Dátum : 2. Jún 2023
V rámci projektu Erasmus+ Semenáč sme 2. júna navštívili miestnu včelnicu, kde sme za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení mohli nahliadnuť do fortieľov včelárenia. Okrem iného sme sa dozvedeli, ako sa vyrába samotný med. Včelár podrobne vysvetlil, prečo sú včely tak usilovné, aké sú pre svet užitočné, ako udržiavajú svetový kolobeh, ako zbierajú peľ a ako vzniká samotný med. Od včelára sme sa dozvedeli, že včelia kráľovná kontroluje prácu v úľoch, koordinuje činnosť včiel. Spolu so včelárom sme hľadali včeliu kráľovnú v jednotlivých úľoch. Dozvedeli sme sa, že je tiež dôležité mať v každom úli len jednu kráľovnú, aby sa zabránilo rojeniu a migrácii včiel. Na fotkách môžete vidieť včeliu kráľovnú označenú modrou farbou. Sami sme sa zapojili do procesu točenia a mohli sme ochutnať čerstvý, voňavý, tečúci zlatý nektár menom kvetový med.
Orechy v mede ERASMUS+ MAGONC
Dátum : 30. Január - 3. Február 2023
V rámci projektu ERASMUS+ MAGONC sa uskutočnilo podujatie s názvom Orechy v mede. Med s orechmi nie je len pochúťka, ale med je prevažne zložený z jednoduchých cukrov, ktoré zaručujú medu rýchlu stráviteľnosť, teda rýchle získanie energie pre telo. Vlašské orechy obsahujú mnoho liečivých a prospešných látok s blahodarným účinkom pre naše zdravie. Pomáhajú znižovať cholesterol v krvi a slúžia ako prevencia srdcovo cievnych ochorení. Po uskutočnení zberu orechov v prírode prišlo na rad jeho spracovanie vo forme nakladaných orechov v mede. Začali sme prezentáciou, kde sme žiakom vysvetlili pôvod a blahodarné účinky medu a vlašských orechov. Žiaci sa s radosťou pustili do práce. Zrelé vlašské orechy dôkladne očistili, následne nasypali orechy do sklenených fliaš a zaliali medom. Fľaše uzatvorili, vkusne ozdobili pestrofarebnou látkou a previazali stužkou.
Návšteva lisovne oleja
Dátum : 27.1.2023
V rámci projektu ERASMUS+ MAGONC sa uskutočnila návšteva lisovne slnečnicového oleja. Slnečnica je jednou z mnoho surovín, ktorú nám naša pôda poskytuje. Slnečnicové semienka sú obľúbenou pochúťkou aj v surovom stave, ale my sme sa pozreli na proces lisovania oleja zo slnečnicového semienka. Malá rodinná firma je situovaná v našom regióne a ako jediná lisovňa na Slovensku používa pri výrobe storočné lisy upravené modernou technológiou. Slnečnicový olej je lisovaný za tepla. Kvalita výrobkov je samozrejmosťou. Iba ten najlepší slnečnicový olej nájde cestu do fľaše. Surovinu na lisovanie si naša škola zadovážila od miestnych malých zodpovedných pestovateľov, ktorých osobne poznáme a ktorí si vážia pôdu, na ktorej pestujú slnečnicu. Semienka a jadierka pred lisovaním žiaci našej školy starostlivo prezreli. Priebeh lisovania bol starostlivý a šetrný, pri ktorom išlo hlavne o kvalitu a nie o kvantitu oleja. Po vylisovaní a sedimentácii sme olej ručne naplnili do fliaš. Počas našej návštevy sa deti naučili ako môžu využiť suroviny, ktoré nám ponúka naša zem.
Výroba mydiel z prírodnín ERASMUS+ MAGONC
Dátum : 12.-16. December 2022
V rámci realizácie projektu ERASMUS+ MAGONC sa v Spojenej škole v Kráľovskom Chlmci uskutočnilo podujatie s názvom Výroba mydiel z prírodnín. Žiaci našej školy za pomoci pedagógov vyrábali rôzne druhy mydiel s použitím prírodnín a surovín na výrobu mydla. Žiaci sa najprv naučili základy výroby mydla, bezpečnostné a základné pravidlá výroby. Pravidlá sú veľmi dôležité na to, aby vo výrobe mydla žiaci našli radosť a neskončili neúspechom, ako aj na to, aby dokázali vyrobiť to najzdravšie a k pokožke najšetrnejšie mydlo. Pri výrobe boli do mydla pridané rôzne liečivé rastliny a bylinky, ktoré robia proces čistenia zdravším a dodávajú mydlám veľmi krásny a zvláštny vzhľad. Po výrobe boli mydlá vkusne zabalené, čím sa stali dokonalými vianočnými darčekmi.
Príprava jablkových a hruškových dobrôt - Jablková výživa
Dátum : 21.- 25. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Príprava jablkových a hruškových dobrôt. Piaty deň projektového týždňa sme pripravili chutnú jablkovú výživu, ktorú majú radi nielen deti ale aj dospelí. Jablková výživa je zdravou voľbou, keď vás prepadne chuť na niečo dobré. Mnohí si ju doprajú aj ako chutnú desiatu, alebo si dajú ako dezert. Takto uvarenú jablkovú výživu sme naplnili do pohárikov, pevne uzavreli a vychladnuté poháriky sme po sterilizácii označili vlastnou štýlovou etiketou.
Príprava jablkových a hruškových dobrôt - Jablkový hruškový koláč
Dátum : 21.- 25. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Príprava jablkových a hruškových dobrôt. Štvrtý deň projektového týždňa sa v našej škole zase vypekalo. Žiaci piekli voňavý jablkovo hruškový koláč. S veľkou chuťou sa pustili do práce. Niektorí čistili a pripravovali ovocie, iní zase pripravovali cesto na pečenie. Nakoniec sa zo skvelej spolupráce vykľul chutný jablkovo hruškový koláč, ktorý svojou vôňou a chuťou potešil celú školu. Z uvedených prísad sme ešte v ten deň pripravili aj jablkovo hruškovú taštičku, ktorá vďaka šikovným rukám našich žiakov zožala veľký úspech.
Príprava jablkových a hruškových dobrôt - Jablkovo hruškový perník
Dátum : 21.- 25. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Príprava jablkových a hruškových dobrôt. Tretí deň projektového týždňa bol venovaný pečeniu ovocnej maškrtky vo forme jablkovo hruškového perníka. Deti našej školy spolu s učiteľmi piekli perník s veľkou radosťou a ten sa nám odmenil skvelou chuťou. Nakoniec deti natreli perník slivkovým lekvárom vlastnej výroby a poliali obľúbenou čokoládou. Nakoniec sme si na perníku všetci výborne pochutili.
Príprava jablkových a hruškových dobrôt - Hruškový syr
Dátum : 21.- 25. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Príprava jablkových a hruškových dobrôt. Na druhý deň projektového týždňa žiaci pripravili z nazbieraných hrušiek podľa receptúry rodiča našej žiačky hruškový syr. Po príprave syra a následnom vychladnutí žiaci syr narezali na plátky, aby si mohli vychutnať syrovú maškrtku.
Príprava jablkových a hruškových dobrôt - Jablkový syr
Dátum : 21.- 25. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Príprava jablkových a hruškových dobrôt. Jablká a hrušky sú ovocie typické pre toto krásne farebné obdobie. Neskutočne všestranné s chuťou, ktorá lahodí, je vhodné na prípravu či už koláčov, zákuskov, pyré a iných dobrôt. Prvý deň projektového týždňa žiaci našej školy z nazbieraných jabĺk pripravili jablkový syr. Uchováva sa dlho, rovnako ako dobré syry a práve preto sa volá jablkový syr. Hotový jablkový syr žiaci ozdobili sušenými brusnicami.
07.- 09. 11. 2022 - ERASMUS+ Magonc - Zber a spracovanie liečivých plodov
Dátum : 09. November 2022
V rámci projektu Erasmus+ Magonc (Semenáč) sme so žiakmi našej školy uskutočnili v prírode zber liečivých plodov, kde sme sa zamerali hlavne na šípky. Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky a nazývali ich "plodmi bohov". Šípky rastú pri živých plotoch, na okrajoch záhrad a lesa, medzi inými kríkmi a v podraste vyšších stromov. Dozrievajú a zbierajú sa na jeseň, keď majú žiarivo červené sfarbenie. Žiaci za celý deň nazbierali veľké množstvo šípok. Po zbere nasledovalo spracovanie v školskej kuchyni, kde sa s veľkým elánom pustili do práce. Počas spracovania šípkam odkrájali špice, umyli ich, odstránili zrniečka a napokon šípky uvarili do mäkka. Následne ich cez veľké sitko prepasírovali a uvarili. Nakoniec sa z toho vykľul chutný šípkový lekvár, s ktorým je síce trochu viac práce, ale výsledok jednoznačne stojí zato. Lekvár je krásnej kašovitej konzistencie a hebkej chuti.
Dátum : 2.- 3. November 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnilo podujatie Pečenie jedlých gaštanov. Spoločne so žiakmi školy sme vopred nazbierané gaštany upiekli. Pečené gaštany okamžite vyčarili harmonickú atmosféru v našom školskom prostredí. Gaštany po umytí sme namočili do vody a spoločne nakrojili. Následne sme ich upiekli v rúre, kým sa škrupiny pekne roztvorili. Na pečených gaštanoch si pochutnali všetci účastníci podujatia ako aj ostatní žiaci našej školy.
Sušenie ovocia
Dátum : 24.-27. Október 2022
Sušené ovocie je chutné a zdravé občerstvenie, ideálne pre balené obedy, sú výborným doplnkom raňajkových cereálií bez re-hydratácie. Sušená zelenina môže byť použitá namiesto čerstvých produktov, môže nahradiť vlastné uložené produkty za mrazené alebo dovezené odrody.
Žiaci našej školy jablká, duly, banány a slivky po umytí a sušení nakrájali na plátky a pár hodín po vložení do sušičky si mohli vychutnať sušené ovocie vlastnej výroby a tým si uvedomili široké možnosti spracovania čerstvého ovocia, ako dôležitej súčasti nášho zdravého jedálnička. Ďalej sa žiaci naučili, že tento spôsob spracovania ovocia znižuje hnednutie plodov pri skladovaní, zabraňuje strate chutí a ovocie takto zachovávajú viac vitamínov A a C.
Varenie slivkového lekváru a kompótu
Dátum : 24.-27. Október 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnilo podujatie spojené s varením slivkového lekváru a výroby kompótov z tejto jesennej prírodniny. Výroba slivkového lekváru, či kompótu má v našom regióne dlhodobú tradíciu. Pripravovali ich už aj naše staré mamy v medených kotlíkoch na železných trojnožkách. Počas varenia miešali lekvár drevenou varechou s dlhou rúčkou, aby sa nepripálil. Spoločnými silami, pedagógovia, žiaci a ich rodičia sme sa v našej škole pokúsili zachovávať túto peknú tradíciu. Zo skôr zozbieranej slivky sme pripravili podľa starej receptúry rodičov žiakov veľmi chutný slivkový lekvár. Poháre sme označili peknými etiketami.
V ďalšej časti podujatia sme pripravili známe slivkové kompóty podľa receptúry rodičov. Všetci vieme, že udržať ovocie a zeleninu čerstvú celú zimu je nemožné, a preto boli vynájdené také úžasné metódy ako je zaváranie. Zozbierané slivky sme viackrát dobre umyli a roztriedili. Po prezretí každého ovocia sme pokazené alebo červivé slivky odstránili. Po príprave pohárov na zaváranie sa začalo samotné zaváranie spoločne s našimi žiakmi. Následne sme hotové kompóty pomaly ochladili a finálny produkt sme označili štýlovými etiketami.
Zber, spracovanie a konzervácia húb
Dátum : 17. - 21. Október 2022
Naša okolitá príroda je z veľkej časti pokrytá lesmi, lúkami a poliami. Práve v tomto období ľudia vychádzajú do prírody nielen pre turistiku a športové aktivity, ale aj pre zber húb. V rámci programu ERASMUS+ MAGONC sme so žiakmi našej školy vyšli do krásnej prírody a sme uskutočnili zber húb s cieľom následného spracovania a konzervácie zozbieraných chutných dobrôt. Žiaci si mohli identifikovať rôzne druhy húb pomocou tabletu s internetovým pripojením a aplikáciou na huby, ktorá obsahuje podrobný atlas viac ako 200 najbežnejších druhov húb s podrobnými popismi. Žiaci našej školy tieto huby očistili, nakrájali a následne vysušili, nakoľko huby sa môžu konzervovať a použiť nielen vo forme tepelne upravenej. Takto vysušené huby sú určené na dlhodobé skladovanie a následne sa ukážu nielen na každodennom, ale aj na slávnostnom stole po celý rok.
Projektový týždeň „Zber jesenného ovocia“
Dátum : 03. - 07. Október 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnil projektový týždeň Zber jesenného ovocia. Zamerali sme sa predovšetkým na ovocia ako jablká, hrušky, jedlé gaštany, orechy a slivky. Žiaci ochotne zbierali prírodniny charakteristické pre toto obdobie. Do zberu ovocia sa zapojili aj rodičia žiakov. Neskôr sa naši žiaci pod vedením svojich pedagógov zapojili do ďalších jesenných aktivít v prírode. Zozbierané prírodniny sme priniesli do školy a použili ich neskôr na výrobu rôznych ovocných dobrôt v rámci projektu MAGONC.
Spoločné stretnutie partnerov projektu ERASMUS+ Magonc
Dátum : 27.Jún - 1. Júl 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sa v Spojenej škole Kráľovský Chlmec uskutočnilo stretnutie partnerov projektu. Všetci poznáme blahodarné pôsobenie liečivých bylín, ktoré v sušenej podobe môžeme neskôr využiť podobne ako čerstvé pri príprave rôznych liečiv a kozmetiky. Naši hostia sa v rámci projektového programu oboznámili s technikami sušenia liečivých bylín. Pomocou prezentácie sme im predstavili spôsoby zberu voľne rastúcich a pestovaných liečivých bylín, ich odborné spracovanie, sušenie a balenie jednotlivých druhov. Neskôr sme navštívili miestnu farmu, ktorá sa špecializuje na spracovanie liečivých bylín. Prehliadli sme si rôzne stroje a nástroje používané pri spracovaní bylín, až po ich balenie, technologické postupy pri sušení a spracovaní rôznych druhov liečivých bylín. Naši hostia zaujato sledovali odborný výklad. Mali mnoho otázok týkajúcich sa liečivých rastlín, či už v surovej, alebo sušenej podobe.
Výtvarná súťaž "Plody lesov a polí"
Dátum : 22. Jún 2022
V rámci plnenia projektu ERASMUS+ MAGONC (Semenáč) sme uskutočnili školskú výtvarnú súťaž s názvom Plody lesov a polí. Po výlete do okolitých lesov a na polia deti nakreslili rastliny a rôzne plody prírody, ktoré počas vychádzky videli. Počas hodín výtvarnej výchovy naši žiaci vytvorili prekrásne diela s touto tematikou. Neskôr sme z vytvorených diel usporiadali výstavu, ktorú si žiaci a návštevníci školy môžu prehliadnuť v spoločných priestoroch školy.
Prezentácia liečivých rastlín - prednáška a workshop
Dátum : 21. Jún 2022
V rámci projektu ERASMUS+ MAGONC sme uskutočnili podujatie s názvom Prezentácia liečivých rastlín - prednáška a workshop. V rámci prednášky boli prezentované a predstavené liečivé rastliny. Našim cieľom bolo upriamiť pozornosť žiakov na podporu zdravého životného štýlu a blahodarných účinkov liečivých rastlín na náš organizmus v zimnom období. Pripravené aktivity s tematikou liečivých rastlín sa žiakom veľmi páčili. Deti počas workshopu mohli liečivé rastliny ohmatať, ovoňať a ochutnať. Počas podujatia ďalej mali možnosť spoznať veľké množstvo liečivých rastlín a ich priaznivé účinky na ľudský organizmus.
Sledovanie filmu súvisiaceho so záhradkárčením
Dátum : 01. - 31. Január 2022
Deti si pozreli krátke vzdelávacie filmy o vytváraní vyvýšených záhonov a starostlivosti o rastliny v nich vysadené. Naučili sa ako správne vytvoriť vyvýšený záhon v záhrade. Spoznali nové techniky vysádzania rastlín, a získali komplexné poznatky o tom, ako a čo pestovať vo vyvýšenom záhone.
Výroba vianočných hlinených kvetináčov
Dátum : 01. - 31. December 2021
Nežný dotyk prírody môžeme prežívať počas celého roka, vďaka životu, ktorý si prinesieme do nášho bytu v kvetináči. Hoci si kvetináče môžeme pohodlne zakúpiť v obchodoch, nič sa nevyrovná čaru vlastnej výroby. Niekedy sa stačí len rozhliadnuť okolo seba a nájdeme množstvo milých drobností, z ktorých môžeme vytvoriť svoje vlastné, jedinečné oázy zeleného života. Žiaci našej školy vyrábali kvetináče z hliny. Žiakmi vyrobené krásne štýlové hlinené keramické kvetináče, ako darčeky na Vianoce, budú ozdobou nejednej triedy a izby.
Diskusia o základných koncepciách záhradného dizajnu
Dátum : 01. - 31. December 2021
Učitelia viedli v našej škole so žiakmi diskusie súvisiace s rastlinami a záhradami, na ktorých sa rozvíjala základná slovná zásoba žiakov súvisiaca so záhradou a záhradným dizajnom. Počas stretnutí sa učili o nástrojoch používaných v záhradách a rastlinách pestovaných v záhradných sadoch. Záhrada pôsobí blahodarne nielen na tých, ktorí chcú mať všetko dokonalé, ale aj na tých, ktorí v nej iba relaxujú a vnímajú jej krásy.
Organizácia prednášok
Dátum : 01. - 30. November 2021
Pozvali sme do našej školy prednášajúcich rodičov, ktorí sa zaoberajú záhradami a pestovaním rastlín v záhradách. Porozprávali žiakom našej školy o svojich skúsenostiach so záhradou a pestovaním liečivých bylín. Záhradkárčenie môže poskytnúť zdravotné výhody ľuďom v tom, že im zabezpečí zdravé a čerstvé ovocie a zeleninu, navyše podporuje fyzickú aktivitu, emočnú pohodu, to všetko dohromady môže posilniť zdravé správanie a životný štýl. Záhradkárčenie zvyšuje pocit životného šťastia.
Výroba hlinených nádob - výroba keramiky súvisiacej s rastlinami
Dátum : 01. - 30. Jún 2021
Ľudové remeslá sprevádzajú ľudstvo od pradávna. V podmienkach našej špeciálnej základnej a praktickej školy sa zaoberáme výrobou keramiky, ktorá zahŕňa výrobu úžitkových a dekoratívnych predmetov vytvarovanými žiakmi. Výroba keramiky je súčasťou obsahu pracovného vyučovania na špeciálnej základnej škole a v praktickej škole v podobe vyučovacieho predmetu výroba keramiky. S pomocou študentov sme vyrobili magnetky na chladničku, náhrdelníky a odznaky s odtlačkami rastlín, z ktorých sme usporiadali výstavu.